WP Rocket 3.18.2-alpha - en to da_DK translation catalogue (769 entries)

en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
da_DK: %1$sWP Rocket %2$s%3$s er tilgængeligt. %4$sLær mere%5$s om opdateringer og forbedringer i denne store version. Du har brug for en aktiv licens for at bruge dem på din hjemmeside - gå ikke glip af det! %6$sForny nu%5$s

en: %1$d %2$s optimized.
da_DK: %1$d %2$s optimeret.

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
da_DK: %1$s %2$s kræver mindst PHP %3$s for at kunne fungere korrekt. Hvis du vil bruge denne version, bedes du spørge din webhost om, hvordan du opgraderer din server til PHP %3$s eller nyere. Hvis du ikke kan opgradere, kan du rulle tilbage til den tidligere version ved at bruge knappen nedenfor.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
da_DK: %1$s-minificering er i øjeblikket aktiveret under <strong>Autoptimering</strong>. Hvis du vil bruge   %2$ss minificering, skal du deaktivere denne indstilling i Autoptimering.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
da_DK: %1$s-minificering er i øjeblikket aktiveret under <strong>Autoptimering</strong>. Hvis du vil bruge %2$s-minificering, skal du deaktivere disse indstillinger i Autoptimering.

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
da_DK: %1$ser klar! %2$sTest din indlæsningstid%4$s, eller gå til dine %3$sindstillinger%4$s.

en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
da_DK[0]: %1$s%2$l Add-on%3$s er aktiveret. Konfiguration af CDN-indstillinger er ikke påkrævet for at %2$l kan fungere på dit websted.
da_DK[1]: %1$s%2$l Add-ons%3$s er aktiveret i øjeblikket. Konfiguration af CDN-indstillinger er ikke påkrævet for at %2$l kan fungere på din hjemmeside.

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
da_DK: %1$s: Der kræves en tilpasset permalink-struktur for at pluginet fungerer korrekt. %2$sGå til indstillinger for permalinks %3$s

en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
da_DK: %1$s: Cloudflares HTTP/2 Server Push er ikke kompatibel med funktionerne i Fjern ubrugt CSS og Kombiner CSS-filer. Vi anbefaler stærkt at deaktivere det.

en: %1$s: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please check our %3$sdocumentation%4$s.
da_DK: %1$s: Kunne ikke oprette den %2$s-tabel i databasen, som er nødvendig for, at funktionen Fjern ubrugt CSS kan fungere. Se vores %3$s-dokumentation%4$s.

en: %1$s: Critical images and Lazy Render data was cleared!
da_DK: %1$s: Kritiske billeder og Lazy Render-data er blevet fjernet.

en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
da_DK: %1$s: Vent %2$s sekunder. Tjenesten Fjern ubrugt CSS behandler dine sider. Pluginet optimerer LCP og billederne på den øverste del af siden.

en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
da_DK: %1$s: LCP-elementet er blevet optimeret, og billederne øverst på siden blev udelukket fra lazyload. Brugt CSS på din startside er blevet behandlet. 
    			 WP Rocket vil fortsætte med at generere Brugt CSS for op til %2$s URL'er pr. %3$s sekund(er).

en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
da_DK: %1$s: Forudindlæs-tjenesten er nu aktiv. Efter den indledende forudindlæsning vil den fortsætte med at cache alle dine sider, når de bliver renset. Ingen yderligere handling er nødvendig.

en: %1$s: Used CSS cache cleared!
da_DK: %1$s: Brugt CSS-cache ryddet!

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
da_DK: %1$sCache for forespørgselsstrenge%2$s gør det muligt at gennemtvinge caching for specifikke GET-parametre.

en: %1$sCompress%2$s all your images in one click
da_DK: %1$sKomprimer%2$s alle dine billeder med ét klik

en: %1$sConvert%2$s images to WebP and Avif
da_DK: %1$sKonverter%2$s billeder til WebP og Avif

en: %1$sDelete the file%2$s.
da_DK: %1$sSlet filen%2$s.

en: %1$sDownload the file%2$s.
da_DK: %1$sDownload filen%2$s.

en: %1$sFree plan%2$s includes 20MB/month (around 200 images)
da_DK: %1$sGratis pakke%2$s indeholder 20MB/måned (ca. 200 billeder)

en: %1$sInstall Imagify, the Easiest WordPress Image Optimizer%2$s
da_DK: %1$sInstaller Imagify, det nemmeste WordPress-værktøj til billedoptimering%2$s

en: %1$sMore Info%2$s
da_DK: %1$sMere info%2$s

en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
da_DK: %1$sN.B.%2$s: Opgraderingen af licensen ændrer ikke udløbsdatoen

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
da_DK: %1$sBemærk:%2$s Ingen af disse indstillinger anvendes, hvis dette indlæg er blevet udelukket fra cache i de globale cacheindstillinger.

en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
da_DK: %1$sPlanlægger du at bruge Automatisk Platformoptimering (APO)?%2$s Så skal du blot aktivere det officielle Cloudflare-plugin og konfigurere det. WP Rocket aktiverer automatisk kompatibilitet.

en: %1$sResize%2$s your images on the fly
da_DK: %1$sJuster størrelsen%2$s på dine billeder på farten

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
da_DK: %1$sGå tilbage til WP Rocket%2$s eller %3$sgå til Plugins-siden%2$s

en: %1$sWP Rocket created IMAGIFY to give your website an extra speed boost!%2$s
da_DK: %1$sWP Rocket skabte IMAGIFY for at give din hjemmeside en ekstra hastighedsforøgelse!%2$s

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
da_DK: %1$sWP Rocket: %2$sVi har opdaget, at Autoptimizes Aggregate Inline CSS-funktion er aktiveret. WP Rockets Indlæs CSS asynkront fungerer ikke korrekt. Vi foreslår at deaktivere %1$sAggregate Inline CSS%2$s for at drage fuld fordel af Indlæs CSS asynkront-udførelse.

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
da_DK: %1$sWP Rocket: %2$sVi har opdaget, at Autoptimizes JavaScript Aggregation-funktion er aktiveret. WP Rockets Delay JavaScript Execution vil ikke blive anvendt på den fil, den opretter. Vi foreslår at deaktivere %1$sJavaScript Aggregation%2$s for at drage fuld fordel af Delay JavaScript Execution.

en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare-cachen blev slettet.

en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Optimale indstillinger aktiveret for Cloudflare:

en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Optimale indstillinger deaktiveret for Cloudflare. Sat tilbage til tidligere indstillinger:

en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Vi har opdaget, at hjemmesidedomænet er ændret. Konfigurationsfilerne skal genoprettes for at sidecachen og alle andre optimeringer kan fungere efter hensigten. %3$sLær mere%4$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Du bruger "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO er endnu ikke kompatibel med denne funktion.

en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Du bruger "Separate cachefiler for mobilenheder". Du skal aktivere "Cache ud fra enhedstype" %3$s-indstillingen%5$s i Cloudflare APO for at betjene den rigtige version af cachen. %4$sMere info%5$s

en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Du har "Cache ud fra enhedstype" aktiveret på Cloudflare APO. Hvis du finder det nødvendigt for hjemmesiden at have forskellig cache på mobil og desktop, foreslår vi, at du aktiverer vores "Separate cachefiler for mobilenheder" for at sikre, at den genererede cache er nøjagtig.

en: %1$sWP Rocket:%2$s the plugin has been updated to the 3.17 version. New feature: %3$sAutomatic Lazy Rendering%4$s. Check out our documentation to learn more about it.
da_DK: %1$sWP Rocket:%2$s Pluginet er blevet opdateret til version 3.17. Ny funktion: %3$sAutomatic Lazy Rendering%4$s. Se vores dokumentation for at lære mere om det.

en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
da_DK: %5$sVi har ikke fundet noget kompatibelt WebP-plugin!%6$s%4$s Hvis du ikke allerede har WebP-billeder på din hjemmeside, kan du overveje at bruge %3$sImagify%2$s eller et andet understøttet plugin. %1$sMere info%2$s%4$s Hvis du ikke bruger WebP, skal du ikke aktivere denne indstilling.

en: %l to use this feature.
da_DK: %l for at bruge denne funktion.

en: %s Update Rollback
da_DK: %s Opdatering Rollback

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
da_DK: %s kan ikke konfigurere sig selv på grund af manglende skriverettigheder.

en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
da_DK: %s kunne ikke ændre .htaccess-filen på grund af manglende skrivetilladelser.

en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
da_DK[0]: %s udkast i din database.
da_DK[1]: %s udkast i din database.

en: %s off
da_DK: %s rabat

en: %s promotion is live!
da_DK: %s-kampagne er live!

en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
da_DK[0]: %s revision i din database.
da_DK[1]: %s revisioner i din database.

en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
da_DK[0]: %s spam-kommentar i din database.
da_DK[1]: %s spam-kommentarer i din database.

en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
da_DK[0]: %s tabel til optimering i din database.
da_DK[1]: %s tabeller til optimering i din database.

en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
da_DK[0]: %s transient i din database.
da_DK[1]: %s transienter i din database.

en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
da_DK[0]: %s kasseret kommentar i din database.
da_DK[1]: %s kasserede kommentarer i din database.

en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
da_DK[0]: %s kasseret indlæg i din database.
da_DK[1]: %s kasserede indlæg i din database.

en: %s websites
da_DK: %s hjemmesider

en: %s: Cache cleared.
da_DK: %s: Cache ryddet.

en: %s: Post cache cleared.
da_DK: %s: Indlægscachen er ryddet.

en: %s: Term cache cleared.
da_DK: %s: Term-cache ryddet.

en: %s: User cache cleared.
da_DK: %s: Brugercache ryddet.

en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
da_DK: *$%1$s/måned i 12 måneder og derefter $%2$s/måned. Du kan opsige dit abonnement når som helst.

en: - In the security plugin, if you are using one
da_DK: - I sikkerhedspluginet, hvis du bruger et

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
da_DK: - I serverens firewall. Din host kan hjælpe dig med dette

en: 1 day
da_DK: 1 dag

en: 30 days
da_DK: 30 dage

en: 3rd parties
da_DK: tredjeparter

en: 7 days
da_DK: 7 dage

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
da_DK: <br>Kurv-, betalings- og "min konto"-sider indstillet i <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> vil blive registreret og caches aldrig som standard.

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
da_DK: <strong>%1$s</strong> er ikke blevet deaktiveret på grund af manglende skriverettigheder.<br> Gør <strong>%2$s</strong> skrivbar og prøv at deaktivere igen, eller tving deaktiveringen igennem nu:

en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
da_DK: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed er ikke kompatibel med dette plugin og kan give uventede resultater. %2$sMere info%3$s

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
da_DK: <strong>%s</strong>: Et eller flere plugins er blevet aktiveret eller deaktiveret. Ryd cachen, hvis de påvirker frontend-delen af din hjemmeside.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
da_DK: <strong>%s</strong>: Følgende plugins er ikke kompatible med dette plugin og kan forårsage uventede resultater:

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
da_DK: <strong>Tredjepart:</strong> Brug enten hele URL-stien eller kun domænenavnet for at udelukke ekstern CSS. %1$sMere info%2$s

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
da_DK: <strong>Tredjepart:</strong> Brug enten hele URL-stien eller kun domænenavnet for at udelukke ekstern JS. %1$sMere info%2$s

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
da_DK: <strong>Internt:</strong> Domænet i URL'en fjernes automatisk. Brug (.*).css wildcards til at udelukke alle CSS-filer placeret på en bestemt sti.

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
da_DK: <strong> Internt:</strong> Domænedelen af URL'en vil blive fjernet automatisk. Brug (.*).js wildcards til at udelukke alle JS-filer placeret på én bestemt sti.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
da_DK: <strong>JS</strong>- filer med Deferred Loading JavaScript

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
da_DK: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare-cache er blevet ryddet.

en: ACTIVATE SAFE MODE
da_DK: AKTIVÉR SIKKER TILSTAND

en: API key
da_DK: API-nøgle

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Activate Imagify
da_DK: Aktivér Imagify

en: Activate Preloading
da_DK: Aktivér Forudindlæsning

en: Activate Remove Unused CSS
da_DK: Aktivér Fjern ubrugt CSS

en: Activate Rocket analytics
da_DK: Aktivér Rocket Analytics

en: Activate combine JavaScript
da_DK: Aktivér Kombiner JavaScript

en: Activate first the %s option.
da_DK: Aktiver først indstillingen %s.

en: Activate these options on this post:
da_DK: Aktivér disse muligheder for dette indlæg:

en: Activated
da_DK: Aktiveret

en: Active plugins:
da_DK: Aktive plugins:

en: Ad Networks
da_DK: Annoncenetværk

en: Add CNAME
da_DK: Tilføj CNAME

en: Add URL
da_DK: Tilføj URL

en: Add missing image dimensions
da_DK: Tilføj manglende billeddimensioner

en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
da_DK: Tilføj manglende bredde- og højde-attributter til billeder. Dette hjælper med at forhindre layout-forskydninger og forbedrer læseoplevelsen for dine besøgende. %1$sMere info%2$s

en: Add more features
da_DK: Tilføj flere funktioner

en: Add-on status
da_DK: Status for add-on

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advanced Rules
da_DK: Avancerede regler

en: Affected file/folder: %s
da_DK: Berørt fil/mappe: %s

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
da_DK: Alle URL'er for statiske filer (CSS, JS, billeder) vil blive omskrevet til de CNAME(s), du giver.

en: All files
da_DK: Alle filer

en: All in One SEO XML sitemap
da_DK: Alt-i-ét SEO XML sitemap

en: All languages
da_DK: Alle sprog

en: All transients
da_DK: Alle transienter

en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
da_DK: Se også vores %1$sdokumentation%2$s, hvor du finder en liste over kompatibilitetsudelukkelser.

en: Always Purge URL(s)
da_DK: Ryd altid-URL(er)

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
da_DK: Der er opstået en uventet fejl. Der kan være noget galt med WP-Rocket.me eller denne server&#8217;s konfiguration. Hvis du fortsætter med at have problemer, skal du <a href="%s">kontakte supporten</a>.

en: Analytics & Trackers
da_DK: Analytics & tracking

en: Anonymized WP Rocket settings:
da_DK: Anonymiserede WP Rocket-indstillinger:

en: Anonymized WP Rocket statistics:
da_DK: Anonymiseret WP Rocket-statistik:

en: Ask support
da_DK: Spørg supporten

en: Auto Drafts
da_DK: Automatiske udkast

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
da_DK: Automatisk fjernelse af ubrugt CSS er for øjeblikket aktiveret i RapidLoad Power-Up for Autoptimize. Hvis du vil bruge WP Rockets Fjern ubrugt CSS-funktion, skal du deaktivere RapidLoad Power-Up for Autoptimize-pluginet.

en: Automatic Cleanup
da_DK: Automatisk oprydning

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
da_DK: Forbedrer automatisk din Cloudflare-konfiguration på hastighed, ydeevne og kompatibilitet.

en: Autoptimize
da_DK: Autoptimering

en: BackWPup is the most comprehensive and user-friendly backup & restore plugin for WordPress. Easily schedule automatic backups, securely store and restore with just a few clicks!
da_DK: BackWPup er det mest omfattende og brugervenlige backup & restore-plugin til WordPress. Du kan nemt planlægge automatiske backups, samt sikkert opbevare og gendanne dem med blot et par klik!

en: Backup your database before you run a cleanup!
da_DK: Lav en backup af din database, før du kører en oprydning!

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
da_DK: Inden du kan uploade din importfil, skal du rette følgende fejl:

en: Behavior in backend
da_DK: Adfærd i backend

en: Behavior in frontend
da_DK: Adfærd i frontend

en: Behavior in post editor
da_DK: Adfærd i indlægseditor

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
da_DK: Nedenfor er en detaljeret visning af alle data WP Rocket vil indsamle %1$shvis der gives tilladelse til det.%2$s

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
da_DK: Nedenfor er en detaljeret visning af alle data, WP Rocket vil indsamle, hvis der gives tilladelse. WP Rocket sender aldrig domænenavne eller e-mailadresser (undtagen til licensvalidering), IP-adresser eller API-nøgler fra tredjeparter.

en: Beyond WP Rocket, there's a whole family of plugins designed to help you build better, faster, and safer websites. Each one is crafted with our unique blend of expertise, simplicity, and outstanding support.
da_DK: Ud over WP Rocket er der en hel familie af plugins, der er designet til at hjælpe dig med at opbygge bedre, hurtigere og mere sikre hjemmesider. Hver af dem er skabt ud fra vores unikke blanding af ekspertise, enkelhed og fremragende support.

en: Billed monthly
da_DK: Faktureres månedligt

en: Boost Traffic
da_DK: Boost trafikken

en: Build Better, Faster, Safer
da_DK: Byg bedre, hurtigere og mere sikkert

en: By enabling Safe Mode, you significantly reduce your website performance improvements. We recommend using it only as a temporary solution. If you’re experiencing issues with the Delay JavaScript feature, our support team can help you troubleshoot.
da_DK: Ved at aktivere Sikker tilstand reducerer du betydeligt forbedringer af din hjemmesides ydeevne. Vi anbefaler kun at bruge det som en midlertidig løsning. Hvis du oplever problemer med Delay JavaScript-funktionen, kan vores supportteam hjælpe dig med fejlfinding.

en: CDN CNAME
da_DK: CDN-CNAME

en: CDN CNAME(s)
da_DK: CDN-CNAME(s)

en: CSS Files
da_DK: CSS-filer

en: CSS safelist
da_DK: CSS-sikkerhedsliste

en: Cache Lifespan
da_DK: Cache-levetid

en: Cache Query String(s)
da_DK: Streng(e) til cacheforespørgsler

en: Cache files
da_DK: Cachefiler

en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
da_DK: Cachefiler, der er ældre end den angivne levetid, slettes.<br>Aktivér %1$sforudindlæsning%2$s for automatisk at genopbygge cachen efter levetidens udløb.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
da_DK: Kan ikke generere CPCSS for upubliceret indlæg.

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
da_DK: Se vores tutorial og lær, hvordan du måler hastigheden på din hjemmeside.

en: Choose a domain from the list
da_DK: Vælg et domæne fra listen

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
da_DK: Vælg en fil fra din computer (maksimal størrelse: %s)

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Clear Cache
da_DK: Ryd cache

en: Clear Priority Elements
da_DK: Fjern prioriterede elementer

en: Clear Priority Elements of this URL
da_DK: Fjern prioriterede elementer i denne URL

en: Clear Used CSS
da_DK: Ryd brugt CSS

en: Clear Used CSS of this URL
da_DK: Fjern brugt CSS for denne URL

en: Clear all Cloudflare cache files
da_DK: Slet alle Cloudflare-cachefiler

en: Clear all RocketCDN cache files
da_DK: Slet alle RocketCDN cachefiler

en: Clear all Sucuri cache files
da_DK: Slet alle Sucuri-cachefiler

en: Clear and Preload Cache
da_DK: Ryd og forudindlæs cache

en: Clear and preload
da_DK: Ryd og forudindlæs

en: Clear cache
da_DK: Ryd cache

en: Clear cache after
da_DK: Fjern cache fra

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
da_DK: Fjern Sucuri-cachen, når WP Rockets cache er renset.

en: Clear this cache
da_DK: Ryd denne cache

en: Clear this post
da_DK: Fjern dette indlæg

en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
da_DK: Klik her for at få en enkelt WP Rocket-licens med %1$s rabat!

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
da_DK: Klik på knappen for at aktivere mobilspecifik CPCSS til dn hjemmeside.

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
da_DK: Konto-e-mail

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
da_DK: Find din API-nøgle

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
da_DK: Global API-nøgle:

[ctx: Cloudflare]
en: Zone ID
da_DK: Zone-ID

en: Cloudflare Cache
da_DK: Cloudflare-cache

en: Cloudflare browser cache error: %s
da_DK: Cloudflare browsercache-fejl: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s
da_DK: Cloudflare-browsercache sat til %s

en: Cloudflare cache level error: %s
da_DK: Cloudflare cacheniveau-fejl: %s

en: Cloudflare cache level set to %s
da_DK:  Cloudflare-cacheniveau indstillet til %s

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
da_DK: Cloudflare-cache vil blive ryddet hver gang WP Rocket rydder sin cache for at sikre, at indholdet altid er opdateret.

en: Cloudflare credentials
da_DK: Cloudflare-oplysninger

en: Cloudflare development mode %s
da_DK: Cloudflare udviklingstilstand %s

en: Cloudflare development mode error: %s
da_DK: Cloudflare udviklingstilstand-fejl: %s

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
da_DK: Cloudflare gav ikke noget svar. Prøv igen senere.

en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
da_DK: Cloudflare-mail og API-nøgle er ikke angivet. Læs %1$sdokumentationen%2$s for yderligere vejledning.

en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
da_DK: Cloudflare-e-mail og/eller API-nøgle er ikke indstillet. Læs %1$sdokumentation%2$s for yderligere vejledning.

en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
da_DK: Cloudflare-mail, API-nøgle og Zone ID er ikke angivet. Læs %1$sdokumentationen%2$s for yderligere vejledning.

en: Cloudflare rocket loader error: %s
da_DK: Cloudflare rocket loader-fejl: %s

en: Cloudflare settings
da_DK: Cloudflare-indstillinger

en: Cloudflare unexpected response
da_DK: Uventet svar fra Cloudflare

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
da_DK: Kombiner JavaScript-filer <em>(Aktivér Minificer JavaScript-filer for at vælge)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
da_DK: Kombiner JavaScript-filer kombinerer dit hjemmesides interne, tredjeparts- og inline JS for at reducere HTTP-anmodninger. Anbefales ikke, hvis din hjemmeside bruger HTTP/2. %1$sMere info%2$s

en: Combine our plugins below to build incredible WordPress websites!
da_DK: Kombiner vores plugins nedenfor for at opbygge utrolige WordPress-hjemmesider!

en: Comments Cleanup
da_DK: Ryd op i kommentarer

en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
da_DK: Kompatibilitetslister downloades automatisk hver uge. Klik på knappen, hvis du vil opdatere dem manuelt. %1$sMere info%2$s

en: Compress your images
da_DK: Komprimer dine billeder

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Congratulations!
da_DK: Tillykke!

en: Connection to Cloudflare failed
da_DK: Kunne ikke forbinde til Cloudflare

en: Continue to the options to further optimize your site!
da_DK: Fortsæt til mulighederne for at optimere din hjemmeside yderligere!

en: Control Heartbeat
da_DK: Kontrollér Heartbeat

en: Control WordPress Heartbeat API
da_DK: Kontrollér WordPress Heartbeat API

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
da_DK: Kunne ikke få et svar fra Sucuri firewall API.

en: Could not get updated lists from server.
da_DK: Kunne ikke få opdaterede lister fra serveren.

en: Could not update lists.
da_DK: Kunne ikke opdatere lister.

en: Create a debug log file.
da_DK: Opret en debug-logfil.

en: Critical CSS file cannot be deleted
da_DK: Kritisk CSS-fil kan ikke slettes

en: Critical CSS file deleted successfully.
da_DK: Kritisk CSS-fil slettet.

en: Critical CSS file does not exist
da_DK: Kritisk CSS-fil eksisterer ikke

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
da_DK: Kritisk CSS-fil til mobil kan ikke slettes

en: Critical CSS file for mobile does not exist
da_DK: Kritisk CSS-fil til mobil findes ikke

en: Critical CSS for %1$s not generated.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s er ikke genereret.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
da_DK: Kritisk CSS for %1$s blev ikke genereret. Fejl: %2$s

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s blev ikke genereret. Fejl: API'en returnerede et tomt svar.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s blev ikke genereret. Fejl: API'en returnerede en ugyldig responskode.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s blev ikke genereret. Fejl: Målmappen kunne ikke oprettes.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s på mobil ikke genereret.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s på mobil blev ikke genereret. Fejl: API'en returnerede et tomt svar.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s på mobil blev ikke genereret. Fejl: API'en returnerede en ugyldig responskode.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s på mobil blev ikke genereret. Fejl: Målmappen kunne ikke oprettes.

en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
da_DK: Kritisk CSS for %1$s timeout. Prøv igen senere.

en: Critical CSS for %s generated.
da_DK: Kritisk CSS for %s genereret.

en: Critical CSS for %s in progress.
da_DK: Kritisk CSS for %s i gang.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
da_DK: Kritisk CSS-generering stødte på en eller flere fejl.

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
da_DK: Kritisk CSS-generering er afsluttet for %1$d af %2$d sidetyper.

en: Critical CSS generation is currently running.
da_DK: Kritisk CSS-generering kører i øjeblikket.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
da_DK: Kritisk CSS-generering kører i øjeblikket: %1$d af %2$d sidetyper er afsluttet. (Opdater denne side for at se fremskridt)

en: Critical Path CSS
da_DK: Kritisk CSS-sti

en: Critical Path CSS Generation Process
da_DK: Genereringsproces for kritisk CSS-sti

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
da_DK: Curl er deaktiveret på din server. Bed din hostingudbyder om at aktivere det. Dette er nødvendigt for at få Cloudflare-add-on'et til at fungere korrekt.

en: Current site language:
da_DK: Aktuelt hjemmesidesprog:

en: Current theme:
da_DK: Aktuelt tema:

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
da_DK: DNS prefetching kan gøre, at eksterne filer indlæses hurtigere, især på mobilnetværk

en: Daily
da_DK: Daglig

en: Database Cleanup
da_DK: Databaseoprydning

en: Database Optimization Process
da_DK: Databaseoptimeringsproces

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
da_DK: Databaseoptimeringsprocessen er afsluttet. Alt var allerede optimeret!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
da_DK: Databaseoptimeringsprocessen er afsluttet. Se listen over optimerede elementer nedenfor:

en: Database optimization process is running
da_DK: Databaseoptimeringsprocessen kører

en: Days
da_DK: Dage

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Debug mode
da_DK: Debug-tilstand

en: Default Lists
da_DK: Standardlister

en: Defer JavaScript Files
da_DK: Udskyd JavaScript-filer

en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
da_DK: Delay JS er i øjeblikket aktiveret i %1$s. Hvis du vil bruge WP Rockets delay JS, skal du deaktivere %1$s

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
da_DK: Delay JavaScript Execution Exclusion-lister

en: Delay JavaScript execution
da_DK: Delay JavaScript-udførelse

en: Development mode
da_DK: Udviklingstilstand

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
da_DK: En fuld deaktivering af Heartbeat kan afbryde plugins og temaer, der bruger denne API.

en: Dismiss this notice
da_DK: Afvis denne meddelelse

en: Do not limit
da_DK: Begræns ikke

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
da_DK: Vil du bruge Sikker tilstand til fejlfinding for WP Rocket?

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
da_DK: Bare rolig, WP Rockets sidecaching og indstillinger vil stadig fungere korrekt.

en: Download a backup file of your settings
da_DK: Download en backupfil af dine indstillinger

en: Download and serve fonts directly from your server. Reduces connections to external servers and minimizes font shifts. %1$sMore info%2$s
da_DK: Hent og brug skrifttyper direkte fra din server. Dette reducerer forbindelser til eksterne servere og minimerer skrifttype-skift. %1$sMere info%2$s

en: Download settings
da_DK: Downloadindstillinger

en: Download the zip file
da_DK: Download zip-filen

en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
da_DK: Nem konfiguration: de %1$sbedste CDN-indstillinger%2$s anvendes automatisk

en: Email address
da_DK: E-mailadresse

en: Enable Content Delivery Network
da_DK: Aktivér indholdsleveringsnetværk (CDN)

en: Enable Google Font Optimization
da_DK: Aktivér Google Font-optimering

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
da_DK: Aktivér Indlæs CSS asynkront i WP Rocket-indstillinger

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
da_DK: Aktivér Indlæs CSS asynkront i ovennævnte indstillinger

en: Enable Mobile Cache
da_DK: Aktivér mobilcache

en: Enable for CSS background images
da_DK: Aktivér for CSS-baggrundsbilleder

en: Enable for iframes and videos
da_DK: Aktivér for iframes og videoer

en: Enable for images
da_DK: Aktivér for billeder

en: Enable link preloading
da_DK: Aktivér forudindlæsning af links

en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
da_DK: Aktivér denne indstilling, hvis du ønsker, at WP Rocket skal levere WebP-billeder til kompatible browsere. Bemærk, at WP Rocket ikke kan oprette WebP-billeder til dig. Til oprettelse af WebP-billeder anbefaler vi %1$sImagify%2$s. %3$sMere info%2$s

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
da_DK: Aktivér "Separate cachefiler til mobilenheder" nu

en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
da_DK: Endurance Cache er i øjeblikket aktiveret, hvilket vil være i konflikt med WP Rocket Cache. Indstil venligst cacheniveauet for Endurance Cache til Off (Niveau 0) under  %1$sIndstillinger > Generelt%2$s for at forhindre problemer.

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
da_DK: Fejl ved etablering af kontakt til Sucuri firewall API. Fejlmeddelelse: %s

en: Error: %1$s
da_DK: Fejl: %1$s

en: Every minute
da_DK: Hvert minut

en: Exclude URLs
da_DK: Ekskluder URL'er

en: Exclude files from CDN
da_DK: Ekskluder filer fra CDN

en: Excluded CSS Files
da_DK: Ekskluderede CSS-filer

en: Excluded Delay JavaScript Files
da_DK: Ekskluderede Delay JavaScript-filer

en: Excluded Inline JavaScript
da_DK: Ekskluderet Inline JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
da_DK: Ekskluderede JavaScript-filer

en: Excluded images or iframes
da_DK: Ekskluderede billeder eller iframes

en: Expiration Date
da_DK: Udløbsdato

en: Export settings
da_DK: Eksportindstillinger

en: Facing an issue?
da_DK: Oplever du problemer?

en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
da_DK[0]: Det lykkedes ikke at registrere følgende krav i dit tema: lukning %1$s.
da_DK[1]: Det lykkedes ikke at registrere følgende krav i dit tema: lukning %1$s.

en: Fallback critical CSS
da_DK: Fallback for kritisk CSS

en: File Optimization
da_DK: Filoptimering

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
da_DK: Filstørrelse: %1$s. Antal poster: %2$s

en: Finding the Best Settings for Your Site
da_DK: Find de bedste indstillinger til din hjemmeside

en: Fine-tune cache rules
da_DK: Finjuster cacheregler

en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
da_DK: Følg denne %1$s, eller kontakt %2$s for at starte værktøjet.

en: Fonts
da_DK: Skrifttyper

en: Fonts to preload
da_DK: Skrifttyper, der skal forudindlæses

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
da_DK: Af hensyn til kompatibilitet og bedste resultater, er denne indstilling deaktiveret, når delay javascript-udførelse er aktiveret.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
da_DK: For optimal ydeevne anbefales det at tilføje følgende linjer i din .htaccess (ikke påkrævet):

en: Force deactivation
da_DK: Gennemtving deaktivering

en: Forever
da_DK: For evigt.

en: Frequency
da_DK: Hyppighed

en: Frequently Asked Questions
da_DK: Ofte stillede spørgsmål

en: GDPR/CCPA Cookie Consent Banner
da_DK: GDPR/CCPA Cookie samtykkebanner

en: Generate Mobile Specific CPCSS
da_DK: Generer mobilspecifik CPCSS

en: Generate Specific CPCSS
da_DK: Generer specifik CPCSS

en: Generate cache files, preload fonts
da_DK: Generer cachefiler, forudindlæs skrifttyper

en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
da_DK: Generer specifik kritisk CSS-sti til dette indlæg.%1$sMere info%2$s

en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
da_DK: Genererer kritisk CSS-sti og indlæser CSS asynkront. %1$sMere info%2$s

en: Get RocketCDN
da_DK: Få RocketCDN

en: Get Started
da_DK: Kom i gang

en: Get help, account info
da_DK: Få hjælp, kontoinformation

en: Get it Now
da_DK: Få det nu

en: Getting Started
da_DK: Kom i gang

en: Getting Started with WP Rocket
da_DK: Kom i gang med WP Rocket

en: Getting started and how to videos
da_DK: "Kom i gang"- og "Hvordan"-videoer

en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
da_DK: Gå til siden for %1$sWP Rocket-indstillinger%2$s for at spore fremskridt.

en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
da_DK: Google Font-optimering er nu aktiveret for din hjemmeside. %1$sMere info%2$s

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
da_DK: Fik et ugyldigt svar fra Sucuri firewall API.

en: Has version %s caused an issue on your website?
da_DK: Har version %s forårsaget et problem på din hjemmeside?

en: High performance Content Delivery Network (CDN) with %1$sunlimited bandwidth%2$s
da_DK: Højtydende Content Delivery Network (CDN) med %1$subegrænset båndbredde%2$s

en: Hours
da_DK: Timer

en: How External Content Slows Your Site
da_DK: Hvordan eksternt indhold bremser din hjemmeside

en: How Preloading Works
da_DK: Sådan fungerer forudindlæsning

en: How WP Rocket features function and perform.
da_DK: Hvordan WP Rocket-funktioner fungerer og performer.

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
da_DK: Sådan kontrollerer du, om WP Rocket cacher din hjemmeside

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
da_DK: Sådan finder du det rigtige JavaScript til udelukkelse

en: How to Measure the Speed of Your Site
da_DK: Sådan måler du hastigheden på din hjemmeside

en: How to correctly measure your website’s loading time
da_DK: Sådan måler du korrekt din hjemmesides indlæsningstider

en: How to improve CLS with WP Rocket
da_DK: Sådan forbedres CLS med WP Rocket

en: How to improve INP with WP Rocket
da_DK: Sådan forbedres INP med WP Rocket

en: How to improve LCP with WP Rocket
da_DK: Sådan forbedres LCP med WP Rocket

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
da_DK: %1$s %2$sGZIP-kompression%3$s er i konflikt med WP Rockets %2$sGZIP-kompression%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
da_DK: %1$s %2$sasset optimization%3$s er i konflikt med WP Rockets %2$s filoptimering%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
da_DK: %1$s %2$s browser-caching%3$s konflikter med WP Rockets %2$s browser-caching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
da_DK: %1$s %2$sdisable emoji%3$s konflikter med WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
da_DK: %1$s %2$ssidecaching%3$s konflikter med WP Rockets %2$ssidecaching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
da_DK[0]: Deaktiver venligst følgende indstilling %s, som er i konflikt med WP Rocket funktioner:
da_DK[1]: Deaktiver venligst følgende %s indstillinger, der er i konflikt med WP Rocket-funktioner:

en: Hurry Up! Deal ends in:
da_DK: Skynd dig! Tilbuddet slutter om:

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
da_DK: Jeg accepterer at dele anonym data med udviklingsteamet for at hjælpe med at forbedre WP Rocket. %1$sHvilke oplysninger vil vi indsamle?%2$s

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
da_DK: Hvis Varnish kører på din server, skal du aktivere dette add-on.

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
da_DK: Hvis problemet fortsætter, bedes du %1$skontakte supporten%2$s.

en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
da_DK: Hvis dette forårsager problemer, kan du gendanne standard-udelukkelserne, som kan findes %1$sher%2$s

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
da_DK: Hvis du ikke kan opgradere, kan du rulle tilbage til den tidligere version ved hjælp af knappen nedenfor.

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
da_DK: Hvis du ikke har en WP Rocket-konto, skal du %1$skøbe en licens%2$s.

en: If you need these elements to load immediately, select the related plugins, themes, or services below to ensure they appear without delay.
da_DK: Hvis du har brug for at indlæse disse elementer med det samme, skal du vælge de relaterede plugins, temaer eller tjenester nedenfor for at sikre, at de vises uden forsinkelse.

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
da_DK: Hvis du skal oprette et dedikeret sæt cachefiler til hver indlogget WordPress-bruger, skal du aktivere dette add-on.

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
da_DK: Hvis du opdager fejl på din hjemmeside efter at have aktiveret denne indstilling, skal du blot deaktivere den igen. Så vil din hjemmeside gå tilbage til det normale.

en: Image Dimensions
da_DK: Billeddimensioner

en: Image Optimization
da_DK: Billedoptimering

en: Images
da_DK: Billeder

en: Images can account for 50% of your loading time!
da_DK: Billeder kan udgøre 50% af din indlæsningstid!

en: Imagify automatically optimizes all your images, helping your website gain precious seconds while saving you time. With just one click, it resizes, compresses, and converts your images to WebP and AVIF formats without sacrificing quality.
da_DK: Imagify optimerer automatisk alle dine billeder, hvilket hjælper din hjemmeside med at vinde dyrebare sekunder, samtidig med at du sparer tid. Med blot ét klik ændres størrelsen, og dine billeder komprimeres og konverteres til WebP- og AVIF-formater uden at ofre kvalitet.

en: Imagify is the easiest WordPress image optimizer. It automatically compresses images, converts them to WebP and AVIF formats, and lets you resize and optimize with just one click!
da_DK: Imagify er det nemmeste WordPress-værktøj til billedoptimering. Det komprimerer automatisk billeder, konverterer dem til WebP- og AVIF-formater, og lader dig ændre størrelse og optimere med blot ét klik!

en: Import settings
da_DK: Importindstillinger

en: Import, Export, Rollback
da_DK: Import, eksport, rollback

en: Improve browser compatibility for WebP images.
da_DK: Øg browserkompatibilitet for WebP-billeder.

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
da_DK: Forbedrer skrifttypeydelsen og kombinerer flere skrifttypeanmodninger for at reducere antallet af HTTP-anmodninger.

en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
da_DK: Forbedrer ydeevnen ved at forsinke indlæsningen af JavaScript-filer indtil brugerinteraktion (f.eks. scroll, klik). %1$sMere info%2$s

en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
da_DK: Forbedrer ydeevnen ved at hjælpe browsere med at finde skrifttyper i CSS-filer. %1$sMere info%2$s

en: Incompatible plugins Lists
da_DK: Lister over inkompatible plugins

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
da_DK: Ugyldigt Cloudflare Zone-ID.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
da_DK: Forkert Cloudflare-e-mailadresse eller API-nøgle.

en: Install
da_DK: Installer

en: Install Imagify
da_DK: Installer Imagify

en: Install Imagify for Free
da_DK: Installer Imagify gratis

en: Integrate your CDN
da_DK: Integrer dit CDN

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
da_DK: Integrer din Cloudflare-konto med dette add-on.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
da_DK: Interne scripts udelukkes som standard for at forhindre problemer. Fjern dem for at drage fuld fordel af dette valg.

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
da_DK: Det kan forbedre den faktiske og opfattede indlæsningstid, da billeder, iframes og videoer kun indlæses, når de kommer ind i (eller er ved at komme ind i) viewport, og reducerer antallet af HTTP-anmodninger. %1$sMere info%2$s

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
da_DK: Det er et godt udgangspunkt for at løse nogle af de mest almindelige problemer.

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
da_DK: Det er ikke altid nødvendigt at deaktivere WP Rocket, når der er problemer. De fleste problemer kan rettes ved kun at deaktivere nogle af indstillingerne.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
da_DK: Det ser ud til, at dit domæne ikke er konfigureret hos Cloudflare.

en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
da_DK: Det ser ud til, at et sikkerhedsplugin eller serverens firewall forhindrer WP Rocket i at få adgang til SaaS-funktionerne. IP'er, der er listet %1$sher  i vores dokumentation%2$s, bør føjes til dine tilladelseslister:

en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
da_DK: Det var ikke muligt at bestemme en gyldig afbrydelsestid: %s.

en: JavaScript Files
da_DK: JavaScript-filer

en: LazyLoad CSS backgrounds
da_DK: LazyLoad CSS-baggrunde

en: LazyLoad for iframes/videos
da_DK: LazyLoad til iframes/videoer

en: LazyLoad for images
da_DK: LazyLoad til billeder

en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
da_DK: LazyLoad for billeder er i øjeblikket aktiveret for %2$s. Hvis du vil bruge %1$s-LazyLoad, skal du deaktivere denne indstilling i %2$s.

en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
da_DK: LazyLoad er i øjeblikket aktiveret i %2$s. Hvis du vil bruge WP Rockets LazyLoad, skal du deaktivere denne indstilling i %2$s.

en: LazyLoad, image dimensions, font optimization
da_DK: LazyLoad, billeddimensioner, skrifttypeoptimering

en: Learn More
da_DK: Lær mere

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
da_DK: Lær om optimale WP Rocket-indstillinger til mobil.

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Learn more about RocketCDN
da_DK: Læs mere om RocketCDN

en: Learn more.
da_DK: Lær mere

en: License
da_DK: Licens

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
da_DK: Licensvalidering mislykkedes. Vores server kunne ikke løse anmodningen fra din hjemmeside.

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
da_DK: Licensvalidering mislykkedes. Denne brugerkonto eksisterer ikke i vores database.

en: License validation failed. This user account is blocked.
da_DK: Licensvalidering mislykkedes. Denne brugerkonto er blokeret.

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
da_DK: Licensvalidering mislykkedes. Du bruger muligvis en udløbet version af pluginet. Gør følgende:

en: License validation failed: %s
da_DK: Licensvalidering mislykkedes: %s

en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
da_DK: Forudindlæsning af links forbedrer den opfattede indlæsningstid ved at downloade en side, når en bruger holder markøren over linket. %1$sMere info%2$s

en: Lists are successfully updated.
da_DK: Listerne er blevet opdateret.

en: Lists are up to date.
da_DK: Listerne er opdaterede.

en: Load CSS asynchronously
da_DK: Indlæs CSS asynkront

en: Load CSS asynchronously for mobile
da_DK: Indlæs CSS asynkront til mobil

en: Load JavaScript deferred
da_DK: Indlæs JavaScript udskudt

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
da_DK: Indlæs JavaScript udskudt eliminerer render-blokering af JS på din hjemmeside og kan forbedre indlæsningstiden. %1$sMere info%2$s

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
da_DK: Log ind på din WP Rocket-%1$skonto%2$s

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
da_DK: Sørg for, at du har en aktiv %1$sWP Rocket-licens%2$s.

en: Media
da_DK: Medier

en: Minify CSS
da_DK: Minificer CSS

en: Minify CSS files
da_DK: Minify CSS-filer

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
da_DK: Minify CSS fjerner blanktegn og mellemrum (whitespace) og kommentarer for at reducere filstørrelsen.

en: Minify JavaScript files
da_DK: Minificer JavaScript-filer

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
da_DK: Minificer JavaScript fjerner blanktegn og mellemrum (whitepsace) og kommentarer for at reducere filstørrelsen.

en: Minify/combine JavaScript
da_DK: Minificer/kombinér JavaScript

en: Minutes
da_DK: Minutter

en: Missing Cloudflare Zone ID.
da_DK: Mangler Cloudflare Zone-ID.

en: Missing Cloudflare result.
da_DK: Manglende Cloudflare-resultat.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
da_DK: Generering af mobil-CPCSS ikke aktiveret.

en: Mobile Cache
da_DK: Mobilcache

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
da_DK: Mobilcache er nu aktiveret for din hjemmeside.

en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
da_DK: Kritisk CSS til mobil for %1$s er ikke genereret.

en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
da_DK: Kritisk CSS til mobil for %1$s timeout. Prøv igen senere.

en: Mobile Critical CSS for %s generated.
da_DK: Kritisk CSS til mobil for %s genereret.

en: Modify options
da_DK: Rediger muligheder

en: Monthly
da_DK: Månedligt

en: More details
da_DK: Flere detaljer

en: More info
da_DK: Mere info

en: My Account
da_DK: Min konto

en: Need Help?
da_DK: Brug for hjælp?

en: Never Cache Cookies
da_DK: Cache aldrig cookies

en: Never Cache URL(s)
da_DK: Cache aldrig-URL(er)

en: Never Cache User Agent(s)
da_DK: Cache aldrig-brugeragent(er)

en: Never cache this page
da_DK: Cache aldrig denne side

en: New!
da_DK: Nyhed!

en: Next Billing Date
da_DK: Næste faktureringsdato

en: No Subscription
da_DK: Intet abonnement

en: No domain available in your Cloudflare account
da_DK: Intet domæne er tilgængeligt på din Cloudflare-konto

en: No, deactivate and snooze this message for
da_DK: Nej, deaktiver og snooze denne besked i

en: No, thanks
da_DK: Nej tak

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
da_DK: Ikke påkrævet for tjenester som Cloudflare og Sucuri. Se vores tilgængelige %1$sAdd-ons%2$s.

en: OPcache purge failed.
da_DK: OPcache-rydning mislykkedes.

en: OPcache successfully purged
da_DK: OPcache ryddet

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
da_DK: Når en databaseoptimering er udført, kan den ikke fortrydes.

en: One of the easiest, most comprehensive, and popular cookie consent plugins available. Google Gold Certified Partner to quickly comply with data privacy laws from around the world.
da_DK: Et af de nemmeste, mest omfattende og populære plugins til cookie-samtykkebannere på markedet. Google Gold Certified Partner, der hurtigt hjælper dig med at overholde databeskyttelseslove fra hele verden.

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
da_DK: Et-klik Rocket Add-ons er funktioner, der udvider tilgængelige muligheder uden behov for konfiguration. Skift indstillingen til "til" for at aktivere fra denne skærm.

en: One-click Rocket Add-ons
da_DK: Et-klik Rocket Add-ons

en: One-click exclusions
da_DK: Et-klik-udelukkelser

en: Optimal settings
da_DK: Optimale indstillinger

en: Optimize
da_DK: Optimer

en: Optimize CSS & JS
da_DK: Optimer CSS & JS

en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
da_DK: Funktioner for Optimering af CSS-levering er deaktiveret på lokale miljøer. %1$sLær mere%2$s

en: Optimize CSS delivery
da_DK: Optimering af CSS-levering

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
da_DK: Optimering af CSS-levering eliminerer render-blokering af CSS på din hjemmeside. Kun én metode kan vælges. Fjern ubrugt CSS anbefales for optimal ydeevne, men begrænses til brugere med aktiv licens.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
da_DK: Optimering af CSS-levering eliminerer render-blokering af CSS på din hjemmeside. Kun én metode kan vælges. Fjern ubrugt CSS anbefales for optimal ydeevne.

en: Optimize Google Fonts
da_DK: Optimer Google Fonts

en: Optimize Performance
da_DK: Optimering af ydeevne

en: Optimize Tables
da_DK: Optimering af tabeller

en: Optimize, reduce bloat
da_DK: Optimer, reducer bloat

en: Other Services
da_DK: Andre ydelser

en: Our Plugins
da_DK: Vores plugins

en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
da_DK: I stedet for at deaktivere WP Rocket kan du bruge %1$sSikker tilstand%2$s til hurtigt at deaktivere LazyLoad, Filoptimering og CDN-indstillinger. Kontrollér derefter, om problemet er løst.

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
da_DK: PHP %1$s. Hvis du vil bruge denne version af WP Rocket, skal du spørge din webhost, hvordan du opgraderer din server til PHP %1$s eller nyere.

en: PHP version number:
da_DK: PHP-versionsnummer:

en: Passing the Core Web vitals
da_DK: Gennemgang af Core Web Vitals

en: Payment Processors
da_DK: Betalingsprocessorer

en: Performance impact
da_DK: Indvirkning på ydeevne

en: Play Youtube video
da_DK: Afspil Youtube-video

en: Please %1$scontact support%2$s.
da_DK: %1$sKontakt supporten%2$s.

en: Please contact your host to check if CRON is working.
da_DK: Kontakt venligst din hostingudbyder for at kontrollere, om CRON fungerer.

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
da_DK: Se %1$sdenne vejledning%2$s for mere information.

en: Plugin names of all active plugins
da_DK: Navn på alle aktive plugins

en: Post Cleanup
da_DK: Ryd op i indlæg

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
da_DK: Indlægsrevisioner og -udkast vil blive slettet permanent. Brug ikke denne indstilling, hvis du har brug for at beholde revisioner eller udkast.

en: Prefetch DNS Requests
da_DK: Prefetch DNS-anmodninger

en: Preload
da_DK: Forudindlæs

en: Preload Cache
da_DK: Forudindlæs cache

en: Preload Fonts
da_DK: Forudindlæs skrifttyper

en: Preload Links
da_DK: Forudindlæs links

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
da_DK: Forudindlæs sitemap fra Jetpack-pluginet

en: Priority Elements
da_DK: Prioriterede elementer

en: Protect & Secure
da_DK: Beskyt

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
da_DK: Angiv din API-nøgle for at rydde Sucuri-cachen, når WP Rockets cache er ryddet.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
da_DK: Angiv din konto-e-mail, global API-nøgle og dit domæne for at bruge muligheder som f.eks. at rydde Cloudflare-cachen og aktivere optimale indstillinger for WP Rocket.

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
da_DK: Giver en fallback, hvis den automatisk genererede kritiske CSS-sti er ufuldkommen. %1$sMere info%2$s

en: Publish the %s
da_DK: Udgiv %s

en: Purge RocketCDN cache
da_DK: Ryd RocketCDN-cache

en: Purge Sucuri cache
da_DK: Ryd Sucuri-cache

en: Purge this URL
da_DK: Fjern denne URL

en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
da_DK: Rydder RocketCDN-cachede ressourcer til din hjemmeside. %s

en: Purges cached resources for your website. %s
da_DK: Rydder cachede ressourcer til din hjemmeside. %s

en: Quick Actions
da_DK: Hurtige handlinger

en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
da_DK: Rank Math SEO er det bedste WordPress SEO-plugin, med funktioner fra mange SEO- og AI SEO-værktøjer i én enkelt pakke til at hjælpe med at øge din SEO-trafik.

en: Re-install version %s
da_DK: Geninstaller version %s

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Read our guide
da_DK: Læs vores vejledning

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
da_DK: Læs %1$sdokumentationen%2$s for yderligere vejledning.

en: Read the documentation
da_DK: Læs dokumentationen

en: Reduce activity
da_DK: Reducer aktivitet

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
da_DK: Reducer levetiden til 10 timer eller mindre, hvis du bemærker problemer, der synes at forekomme med jævne mellemrum. %1$sHvorfor?%2$s

en: Reduce or disable Heartbeat activity
da_DK: Reducer eller deaktiver Heartbeat-aktivitet

en: Reduce this banner
da_DK: Reducer dette banner

en: Reduces overhead of database tables
da_DK: Reducerer overhead i databasetabeller

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
da_DK: Reducering af aktiviteten vil ændre Heartbeat-frekvensen fra ét slag pr. minut til ét slag hvert andet minut.

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
da_DK: At reducere eller deaktivere Heartbeat API's aktivitet kan hjælpe med at spare på nogle af serverens ressourcer.

en: Refresh info
da_DK: Genindlæs info

en: Regenerate Critical CSS
da_DK: Regenerer kritisk CSS

en: Regenerate Critical Path CSS
da_DK: Regenerer kritisk sti CSS

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
da_DK: Genopret WP Rocket-konfigurationsfiler nu

en: Regenerate specific CPCSS
da_DK: Regenerer specifik CPCSS

en: Reinstall
da_DK: Geninstallér

en: Reinstall version %s
da_DK: Geninstaller version %s

en: Relative protocol
da_DK: Relativ protokol

en: Remove Unused CSS
da_DK: Fjern ubrugt CSS

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
da_DK: Fjern ubrugt CSS er for øjeblikket aktiveret i Perfmatters. Hvis du vil bruge WP Rockets Fjern ubrugt CSS-funktion, skal du deaktivere denne indstilling i Perfmatters.

en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
da_DK: Fjerner ubrugt CSS pr. side og hjælper med at reducere sidestørrelse og HTTP-anmodninger. Anbefalet til bedste ydeevne. Test grundigt! %1$sMere info%2$s

en: Renew before it is too late, you will only pay %1$s%2$s%3$s!
da_DK: Forny, før det er for sent. Du betaler kun %1$s%2$s%3$s!

en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
da_DK: Forny, før det er for sent. Du betaler %1$s%3$s%2$s.

en: Renew now
da_DK: Forny nu

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
da_DK: Forny med %1$s%2$s rabat%3$s, før det er for sent. Du betaler kun %1$s%4$s%3$s!

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %4$s%5$s%6$s!
da_DK: Forny med %1$s%2$s rabat%3$s, før det er for sent. Du betaler kun %4$s%5$s%6$s!

en: Renew your license for 1 year now and get %1$s%3$s OFF%2$s immediately: you will only pay %1$s%4$s%2$s!
da_DK: Forny din licens med 1 år nu og få %1$s%3$s rabat%2$s med det samme. Du betaler kun %1$s%4$s%2$s!

en: Renew your license for 1 year now at %1$s%3$s%2$s.
da_DK: Forny din licens med 1 år nu for %1$s%3$s%2$s.

en: Replace YouTube iframe with preview image
da_DK: Erstat YouTube-iframe med forhåndsvisning af billedet

en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
da_DK: Erstatning af YouTube-iframe med forhåndsvisning af billedet er ikke kompatibelt med %2$s.

en: Replace site's hostname with:
da_DK: Erstat hjemmesidenavnet med:

en: Requested post does not exist.
da_DK: Det ønskede indlæg findes ikke.

en: Revert back to the default CPCSS
da_DK: Tilbage til standard CPCSS

en: Revisions
da_DK: Revisioner

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
da_DK: Rocket Add-ons er komplementære funktioner, der udvider de tilgængelige muligheder.

en: RocketCDN cache purge failed: %s.
da_DK: RocketCDN-cacherydning mislykkedes: %s.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
da_DK: RocketCDN cacherydning mislykkedes: Manglende identifikator-parameter.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
da_DK: RocketCDN cacherydning mislykkedes: Manglende user token.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
da_DK: RocketCDN cacherydning mislykkedes: API'en returnerede et tomt svar.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
da_DK: RocketCDN cacherydning mislykkedes: API'en returnerede en uventet responskode.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
da_DK: RocketCDN cacherydning mislykkedes: API'en returnerede en uventet respons.

en: RocketCDN cache purge successful.
da_DK: RocketCDN cacherydning udført.

en: RocketCDN disabled
da_DK: RocketCDN deaktiveret

en: RocketCDN enabled
da_DK: RocketCDN aktiveret

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
da_DK: RocketCDN er i øjeblikket ikke tilgængeligt. Prøv igen senere.

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
da_DK: RocketCDN er ikke tilgængeligt på lokale domæner og stagingsider.

en: Safe Mode for Delay JavaScript Execution
da_DK: Sikker tilstand til Delay JavaScript Execution

en: Save $%1$s%2$s%3$s
da_DK: Spar $%1$s%2$s%3$s

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save Changes and Optimize
da_DK: Gem ændringer og optimer

en: Save and optimize
da_DK: Gem og optimer

en: Schedule Automatic Cleanup
da_DK: Planlæg automatisk oprydning

en: Scheduled Cache Purge
da_DK: Planlagt cacherydning

en: Scheduled Database Optimization
da_DK: Planlagt databaseoptimering

en: Script error
da_DK: Scriptfejl

en: Script timeout
da_DK: Script-timeout

en: Seconds
da_DK:  sekunder

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Self-host Google Fonts
da_DK: Selvhosting af Google Fonts

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
da_DK: Følsomme sider som brugerdefinerede login/logout-adresser bør udelukkes fra cachen.

en: Server type:
da_DK: Servertype:

en: Set Up the Cloudflare Add-on
da_DK: Opsætning af Cloudflare-add-on

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings import failed:
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes:

en: Settings import failed: incorrect filename.
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes: Forkert filnavn.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes: Forkert filtype.

en: Settings import failed: no file uploaded.
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes: Ingen fil blev uploadet.

en: Settings import failed: unexpected file content.
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes: Uventet filindhold.

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes: Du har ikke tilladelserne til at gøre dette.

en: Settings imported and saved.
da_DK: Indstillinger importeret og gemt.

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
da_DK: Bør kun bruges med Cloudflares fleksible SSL-funktion. URL'er af statiske filer (CSS, JS, billeder) vil blive omskrevet til at bruge // i stedet for http:// eller https://.

en: Show Sidebar
da_DK: Vis sidemenu

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
da_DK: Sitemap forudindlæsning: %d sider er blevet cachet.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
da_DK: Sitemap forudindlæsning: %d ikke-cachede sider er nu blevet forudindlæst. (genindlæs  for at se fremskridt)

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
da_DK: Beklager! Tilføjelse af /(.*) i Avancerede regler > Cache aldrig URL'er blev ikke gemt, fordi det deaktiverer caching og optimeringer for hver side på din hjemmeside.

en: Spam Comments
da_DK: Spam-kommentarer

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
da_DK: Spam og kasserede kommentarer vil blive slettet permanent.

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
da_DK: Angiv CSS-filnavne, ID'er eller klasser, der ikke bør fjernes (ét element per linje).

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
da_DK: Angiv URL(er) for filer, der ikke skal behandles via CDN (én per linje).

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
da_DK: Angiv URL'er for CSS-filer, der skal udelukkes fra minificering (én per linje).

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
da_DK: Angiv URL'er for JavaScript-filer, der skal udelukkes fra minificering og sammenkobling (en pr. linje).

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
da_DK: Angiv URL'er for sider eller indlæg, der aldrig bør caches (én per linje)

en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
da_DK: Angiv URL'er eller søgeord for JavaScript-filer, der skal udelukkes fra udsættelse (en pr. linje). %1$sMere info%2$s

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
da_DK: Angiv URL'er eller søgeord, der kan identificere inline- eller JavaScript-filer, der skal udelukkes fra forsinket udførelse (én/et per linje).

en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
da_DK: Angiv de URL'er, der skal udelukkes fra forudindlæsningsfunktionen (en pr. linje). %1$sMere info%2$s

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
da_DK: Angiv de webadresser (URL'er), du altid vil have renset fra cachen, når du opdaterer et indlæg eller en side (en per linje)

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
da_DK: Angiv eksterne værter, der skal prefetches (intet <code>http:</code>, en pr. linje)

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
da_DK: Angiv fuldstændige eller delvise ID'er for cookies, som, når de er indstillet i den besøgendes browser, skal forhindre en side i at blive cachet (en per linje)

en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
da_DK: Angiv nøgleord (f.eks. billedfilnavn, CSS-filnavn, CSS-klasse, domæne) fra billedet eller iframe-koden, der skal udelukkes (et pr. linje). %1$sMere info%2$s

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
da_DK: Angiv mønstre for inline JavaScript, der skal udelukkes fra sammenkobling (et pr. linje). %1$sMere info%2$s

en: Specify query strings for caching (one per line)
da_DK: Angiv forespørgselsstrenge til caching (én per linje)

en: Specify the CNAME(s) below
da_DK: Angiv CNAME(s) nedenfor

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
da_DK: Angiv den tid, efter hvilken den globale cache renses<br> (0 = ubegrænset )

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
da_DK: Angiv URL'er for de skrifttypefiler, der skal forudindlæses (en pr. linje). Skrifttyper skal være hostet på dit eget domæne, eller det domæne, du har angivet i CDN-fanen.

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
da_DK: Angiv brugeragentstrenge, der aldrig bør se cachede sider (én per linje)

en: Speed Up More Websites
da_DK: Gør flere hjemmesider hurtigere

en: Speed Up Your Website With Lighter Images
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere med lettere billeder

en: Speed Up Your Website, Instantly
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere med det samme

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere, og boost din SEO ved at reducere størrelser på billedfiler uden at miste kvalitet med Imagify.

en: Speed up your website thanks to:
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere ved hjælp af:

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere med RocketCDN, WP Rockets Content Delivery Network!

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere med RocketCDN, WP Rockets Content Delivery Network.

en: Speed your site for mobile visitors.
da_DK: Gør din hjemmeside hurtigere for mobilbesøgende.

en: Static Files
da_DK: Statiske filer

en: Stay with the old option
da_DK: Behold den gamle mulighed

en: Still cannot find a solution?
da_DK: Kan du stadig ikke finde en løsning?

en: Stop Preload
da_DK: Stop Forudindlæsning

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
da_DK: Indsend en billet og få hjælp fra vores venlige og vidende Rocketeers.

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
da_DK: Find din API-nøgle

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
da_DK: Firewall API-nøgle (til pluginet) skal være i formatet {32 tegn} / {32 tegn}:

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
da_DK: Sucuri add-on: API-nøglen til Sucuri-firewall skal være i formatet <code>{32 tegn}/{32 tegn}</code>.

en: Sucuri cache purge error: %s
da_DK: Rensningsfejl for Sucuri-cache : %s

en: Sucuri credentials
da_DK: Sucuri-oplysninger

en: Sucuri firewall API key is invalid.
da_DK: Sucuri firewall API-nøgle er ugyldig.

en: Sucuri firewall API key was not found.
da_DK: Sucuri firewall API-nøgle blev ikke fundet.

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
da_DK: Synkroniser Sucuri-cache med dette add-on.

en: Tables
da_DK: Tabeller

en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to %6$s!%5$s
da_DK: Udnyt %1$s, og gør flere hjemmesider hurtigere:%2$s Få %3$s%4$s rabat%5$s når du %3$oopgraderer din licens til %6$s!%5$s

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
da_DK: Aktivér udviklingstilstand midlertidigt på din hjemmeside. Denne indstilling slukkes automatisk efter 3 timer. %1$sLær mere%2$s

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
da_DK: Test og forbedring af Google Core Web Vitals for WordPress.

en: Thank you!
da_DK: Tak skal du have!

en: The Easiest Way to Protect Your Website
da_DK: Den nemmeste måde at beskytte din hjemmeside på

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
da_DK: Funktionen Optimer CSS-levering er deaktiveret.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
da_DK: "Fjern ubrugt CSS"- og "Indlæs CSS asynkront"-funktioner er gode muligheder for at imødekomme PageSpeed Insights-anbefalinger og forbedre din hjemmesides ydeevne.

en: The SEO Framework XML sitemap
da_DK: Sitemap fra SEO Framework XML

en: The Safe Mode mode prevents all internal scripts from being delayed.
da_DK: Sikker tilstand forhindrer alle interne scripts i at blive forsinket.

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
da_DK: Sucuri-cachen ryddes. Bemærk, at det kan tage op til to minutter, før den er helt renset.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
da_DK: Sucuri firewall API returnerede en ukendt fejl.

en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
da_DK[0]: Sucuri firewall API returnerede følgende fejl: %s
da_DK[1]: Sucuri firewall API returnerede følgende fejl: %s

en: The Swiss Army Knife of SEO Tools
da_DK: Alt-i-én-løsningen til SEO

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
da_DK: WP_CACHE-konstanten skal indstilles til "true" for at WP Rocket-cachen kan fungere korrekt

en: The best WordPress performance plugin.
da_DK: Det bedste WordPress performance-plugin.

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
da_DK: Den kaldte klasse %1$s har været <strong>forældet</strong> siden version %2$s!

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
da_DK: Den kaldte klasse %1$s har været <strong>forældet</strong> siden version %2$s! Brug %3$s i stedet.

en: The change is already applied to the plugin settings. If you were using the CNAME in your code, make sure to update it to: %1$s.
da_DK: Ændringen er allerede blevet anvendt til plugin-indstillingerne. Hvis du brugte CNAME i din kode, skal du opdatere den til: %1$s.

en: The debug file could not be deleted.
da_DK: Debug-filen kunne ikke slettes.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
da_DK: Domænedelen af URL'en vil blive fjernet automatisk. <br/>Tilladte skrifttype-endelser: otf, ttf, svg, woff, woff2.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
da_DK: Domænedelen af URL'en vil blive fjernet automatisk.<br>Brug (.*) wildcards til at adressere flere URL'er under en given sti.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
da_DK: Domænedelen af URL'en vil blive fjernet automatisk.<br>Brug (.*) wildcards til at udelukke alle filer af en given filtype placeret på en bestemt sti.

en: The following code should have been written to this file:
da_DK: Følgende kode skulle have været skrevet til denne fil:

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
da_DK[0]: Følgende mønster er ugyldigt og er blevet fjernet:
da_DK[1]: Følgende mønstre er ugyldige og er blevet fjernet:

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
da_DK[0]: Følgende planlagte handling kunne ikke udføres. Dette kan indikere, at CRON-systemet ikke kører korrekt, hvilket kan forhindre, at nogle WP Rocket-funktioner fungerer efter hensigten:
da_DK[1]: Følgende planlagte handlinger kunne ikke udføres. Dette kan indikere, at CRON-systemet ikke kører korrekt, hvilket kan forhindre, at nogle WP Rocket-funktioner fungerer efter hensigten:

en: The log file could not be read.
da_DK: Logfilen kunne ikke læses.

en: The log file does not exist.
da_DK: Logfilen eksisterer ikke.

en: The logs are not saved into a file.
da_DK: Logfilerne gemmes ikke i en fil.

en: The provided license data are not valid.
da_DK: De angivne licensdata er ikke gyldige.

en: Themes
da_DK: Temaer

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
da_DK[0]: Der synes at være et problem med at validere din licens. Se fejlmeddelelsen nedenfor.
da_DK[1]: Der ser ud til at være et problem med at validere din licens. Du kan se fejlmeddelelserne nedenfor.

en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
da_DK: Disse funktioner bliver %1$sautomatisk deaktiveret den %3$s%2$s.

en: This action will clear all the cache files.
da_DK: Denne handling vil rydde alle cachedata.

en: This action will clear and preload all the cache files.
da_DK: Denne handling vil rydde og forudindlæse alle cachedata.

en: This action will clear the Critical Images and Lazily Rendered Content.
da_DK: Denne handling vil rydde de kritiske billeder og Lazily Rendered indhold.

en: This action will clear the used CSS files.
da_DK: Denne handling vil rydde de anvendte CSS-filer.

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
da_DK: Dette kan forbedre din indlæsningstid betydeligt, hvis du har en masse YouTube-videoer på én side.

en: This could break things!
da_DK: Dette kan ødelægge ting!

en: This feature is not available for non-public post types.
da_DK: Denne funktion er ikke tilgængelig for ikke-offentlige indlægstyper.

en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
da_DK: Dette er en engangshandling, og denne knap fjernes efterfølgende. %1$sMere info%2$s

en: This license key is not recognized.
da_DK: Kan ikke genkende denne licensnøgle.

en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
da_DK: Dette plugin blokerer WP Rockets caching og optimeringer. Deaktiver det og brug %1$sEzoics navneserverintegration%2$s i stedet.

en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
da_DK: Dette indlæg bruger en specifik kritisk CSS-sti. %1$sMere info%2$s

en: This website is not allowed.
da_DK: Denne hjemmeside er ikke tilladt.

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
da_DK: Dette vil hjælpe os med at forbedre WP Rocket for dig i fremtiden.

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
da_DK: For at fungere korrekt kræver %1$s %2$s mindst:

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
da_DK: WP Rocket anvender automatisk 80% af de bedste metoder til optimal webperformance.

en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
da_DK: Hvis du vil vide mere om processen, kan du læse vores %1$sdokumentation%2$s.

en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
da_DK: For at løse problemet bedes du  %1$skontakte supporten%2$s.

en: To resolve, please contact support.
da_DK: For at løse problemet bedes du kontakte support.

en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
da_DK: Hvis du vil bruge RocketCDN, skal du erstatte din CNAME med %1$s%2$s%3$s.

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Transients
da_DK: Forbigående

en: Transients Cleanup
da_DK: Ryd op i transienter

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
da_DK: Transienter er midlertidige indstillinger, der er sikre at fjerne. De vil automatisk blive regenereret, når dine plugins kræver dem.

en: Trashed Comments
da_DK: Kasserede kommentarer

en: Trashed Posts
da_DK: Kasserede indlæg

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
da_DK: Fejlfinding: %1$sSådan gør du systemfiler skrivbare%2$s

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
da_DK: Fejlfinding af visningsproblemer med filoptimering

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
da_DK: Prøv at klikke på %1$sGem ændringer%2$s nedenfor. Hvis fejlen fortsætter, skal du følge %3$sdenne vejledning%4$s.

en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
da_DK: Prøv at klikke på %1$sValider licens%2$s nedenfor. Hvis fejlen fortsætter, skal du følge %3$sdenne vejledning%4$s.

en: Turn on Remove Unused CSS
da_DK: Slå Fjern ubrugt CSS til

en: URLs to prefetch
da_DK: URL'er, der skal prefetches

en: Unavailable
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
da_DK: Opdater inklusions- og eksklusionslister

en: Update lists
da_DK: Opdateringslister

en: Upgrade now
da_DK: Opgrader nu

en: Upgrade to %s
da_DK: Opgrader til %s

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
da_DK: Opgrader din %1$skonto%2$s eller %3$ooverfør din licens%2$s til dette domæne.

en: Upload file and import settings
da_DK: Upload fil og importér indstillinger

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
da_DK: Brug (.*) wildcards til at registrere dele af UA-strenge.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
da_DK: Brug en privat browser til at kontrollere din hjemmesides hastighed og visuelle udseende.

en: Used CSS
da_DK: Brugt CSS

en: User Cache
da_DK: Brugercache

en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
da_DK: Brugercache er fantastisk, når du har brugerspecifikt eller begrænset indhold på din hjemmeside.<br>%1$sLær mere%2$s

en: Valid until %s only!
da_DK: Kun gyldigt indtil %s!

en: Validate License
da_DK: Valider licens

en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
da_DK: Varnish auto-purge aktiveres automatisk, når Varnish er aktiveret på din %s server.

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
da_DK: Varnish-cache vil blive renset hver gang WP Rocket renser sin cache for at sikre, at indholdet altid er opdateret.<br>%1$sLær mere%2$s

en: View my account
da_DK: Se min konto

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
da_DK: Indlæs CSS asynkront håndteres i øjeblikket af  %1$s-pluginet. Hvis du vil bruge WP Rockets indlæs-CSS-asynkront-indstilling, skal du deaktivere %1$s-pluginet.

en: WP Rocket Expired Cache Interval
da_DK: WP Rocket udløbet cache-interval

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
da_DK: WP Rocket Footer JS er ikke et officielt add-on. Det forhindrer nogle af WP Rockets muligheder i at fungere korrekt. Deaktiver det, hvis du oplever problemer.

en: WP Rocket Options
da_DK: WP Rocket-muligheder

en: WP Rocket Preload pending jobs
da_DK:  Afventende jobs for WP Rocket-forudindlæsning

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
da_DK: Tilbagerul fastlåste mislykkede jobs for WP Rocket-forudindlæsning

en: WP Rocket Settings
da_DK: WP Rocket-indstillinger

en: WP Rocket clear failed jobs
da_DK: WP Rocket-rydning af mislykkede jobs

en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
da_DK: WP Rocket-integration: CDN-indstillingen er %1$sautomatisk konfigureret%2$s i vores plugin

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
da_DK: WP Rocket er nu aktiveret og arbejder allerede for dig.

en: WP Rocket is the easiest way to make your WordPress website faster and boost your Google PageSpeed score. Get more traffic, better engagement, and higher conversions effortlessly.
da_DK: Med WP Rocket kan du nemt gøre din WordPress-hjemmeside hurtigere og øge din Google PageSpeed-score. Få mere trafik, bedre engagement og højere konverteringer uden besvær.

en: WP Rocket license type
da_DK: WP Rocket-licenstype

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
da_DK: WP Rocket indsamler nu disse målinger fra din hjemmeside:

en: WP Rocket process on submit jobs
da_DK: WP Rocket-processering på indsendte jobs

en: WP Rocket process pending jobs
da_DK: WP Rocket-processering af afventende jobs

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
da_DK: WP Rocket kunne ikke automatisk validere din licens.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
da_DK: WP Rocket vil oprette separate cachefiler til behandling af dine WebP-billeder.

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
da_DK: WP Rocket vil aldrig overføre domænenavne eller e-mailadresser (bortset fra ved licensvalidering), IP-adresser eller API-nøgler fra tredjeparter.

en: WP_CACHE is not set
da_DK: WP_CACHE er ikke indstillet

en: WP_CACHE is set to false
da_DK: WP_CACHE er sat til false

en: WP_CACHE is set to true
da_DK: WP_CACHE er sat til true

en: WP_CACHE value
da_DK: WP_CACHE-værdi

en: Watch the video
da_DK: Se videoen

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
da_DK: Vi aktiverer også muligheder, der giver umiddelbare fordele til din hjemmeside.

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
da_DK: Vi har registreret et sitemap genereret af %s-pluginet. Du kan tjekke indstillingen for at indlæse det.

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
da_DK: Vi kunne ikke hente den aktuelle pris, fordi RocketCDN API returnerede en uventet fejlkode.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
da_DK: Vi kunne ikke generere den brugte CSS, fordi du bruger en udløbet version af WP Rocket. Du har brug for en aktiv licens til at bruge Fjern ubrugt CSS-funktionen og yderligere forbedre din hjemmesides ydeevne.

en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
da_DK: Vi anbefaler stærkt det %1$sopdaterede Fjern ubrugt CSS%2$s for en bedre CSS-optimering. Indlæs CSS asynkront er altid tilgængeligt som en backup.

en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
da_DK: Vi foreslår at aktivere %1$sForudindlæsning%2$s for at få de hurtigste resultater.

en: We've updated your RocketCDN CNAME from %1$s to %2$s.
da_DK: Vi har opdateret din RocketCDN CNAME fra %1$s til %2$s.

en: WebP Compatibility
da_DK: WebP-kompatibilitet

en: WebP cache is disabled by filter.
da_DK: WebP-cache er deaktiveret af filter.

en: Websites
da_DK: Hjemmesider

en: Weekly
da_DK: Ugentligt

en: What WP Rocket Does For You By Default
da_DK: Hvad WP Rocket som standard gør for dig

en: What info will we collect?
da_DK: Hvilke oplysninger vil vi indsamle?

en: When using the Delay JavaScript feature, you might notice that some elements in the viewport take time to appear.
da_DK: Når du bruger Delay JavaScript-funktionen, vil du måske opleve, at visse elementer i viewport er længe om at blive vist.

en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
da_DK: Når du aktiverer forudindlæsning, vil WP Rocket automatisk registrere dine sitemaps og gemme alle URL'er i databasen. Pluginet vil sikre, at din cache altid er forudindlæst.

en: Which WP Rocket settings are active
da_DK: Hvilke WP Rocket-indstillinger er aktive

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
da_DK: WordPress %1$s. Hvis du vil bruge denne version af WP Rocket, skal du opgradere WordPress til version %1$s eller højere.

en: WordPress multisite:
da_DK: WordPress-multisite:

en: WordPress version number:
da_DK: WordPress-versionsnummer:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
da_DK: Vil du tillade, at WP Rocket indsamler ikke-følsomme diagnostiske data fra denne hjemmeside?

en: Yes, allow
da_DK: Ja, tillad

en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
da_DK: Ja, anvend "%1$sSikker tilstand%2$s"

en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
da_DK[0]: Du bruger %1$s til at konvertere billeder til WebP. Hvis du vil have, at WP Rocket skal behandle dem til dig, skal du aktivere denne indstilling. %2$sMere info%3$s
da_DK[1]: Du bruger %1$s til at konvertere billeder til WebP. Hvis du vil have, at WP Rocket skal behandle dem til dig, skal du aktivere denne indstilling. %2$sMere info%3$s

en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
da_DK[0]: Du bruger %1$s til at konvertere billeder til WebP. WP Rocket vil oprette separate cachefiler til behandling af dine WebP-billeder. %2$sMere info%3$s
da_DK[1]: Du bruger %1$s til at konvertere billeder til WebP. WP Rocket vil oprette separate cachefiler til behandling af dine WebP-billeder. %2$sMere info%3$s

en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
da_DK[0]: Du bruger %1$s til at vise WebP-billeder, så du behøver ikke at aktivere denne indstilling. %2$sMere information%3$s%4$s  Hvis du foretrækker at have WP Rocket til at betjene WebP for dig i stedet, skal du deaktivere WebP-visning i %1$s.
da_DK[1]: Du bruger %1$s til at vise WebP-billeder, så du behøver ikke at aktivere denne indstilling. %2$sMere information%3$s%4$s  Hvis du foretrækker at have WP Rocket til at betjene WebP for dig i stedet, skal du deaktivere WebP-visning i %1$s.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
da_DK: Du kan ikke længere bruge indstillingerne Fjern ubrugt CSS eller Indlæs CSS asynkront.

en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
da_DK: Du kan rulle tilbage til den tidligere hovedversion her.%sSend derefter en supportanmodning til os.

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
da_DK: Du kan bruge WP Rocket på flere hjemmesider ved at opgradere din licens (du betaler kun prisforskellen mellem din nuværende og nye licens).

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
da_DK: Du kan bruge WP Rocket på flere hjemmesider ved at opgradere din licens. For at opgradere skal du blot betale %1$pprisforskellen%2$s mellem din nuværende og nye licens, som vist nedenfor.

en: You have added as many sites as your current license allows.
da_DK: Du har tilføjet så mange hjemmesider, som din nuværende licens tillader.

en: You have not activated logged-in user cache.
da_DK: Du har ikke aktiveret indlogget brugercache.

en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
da_DK: Du skal have en gyldig licens for at fortsætte med at bruge denne funktion. %1$sForny nu%2$s, før du mister adgang.

en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
da_DK: Du har brug for en %1$saktiv licens for at fortsætte med at optimere din CSS-levering%2$s.

en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
da_DK: Du har brug for en %1$s aktiv licens%2$s for at fortsætte med at optimere din CSS-levering, der adresserer en PageSpeed Insights-anbefaling og forbedrer din sides ydeevne.

en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
da_DK: Du skal have en aktiv licens for at aktivere denne indstilling. %1$sMere info%2$s.

en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
da_DK: Du skal have en aktiv licens for at aktivere denne indstilling. %1$sForny nu%2$s.

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
da_DK: Du har brug for en aktiv licens for at få den seneste version af listerne fra vores server.

en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
da_DK: Du bør enten deaktivere Cloudflare APO eller tjekke med udviklerne af det tema/plugin, der kræver brug af "Dynamic Cookies Cache", om der findes en alternativ løsning til side-caching. %1$sMere info%2$s

en: You will soon lose access to some features.
da_DK: Du vil snart miste adgang til nogle funktioner.

en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
da_DK: Din %1$sWP Rocket-licens er ved at udløbe%2$s: Du vil snart miste adgang til produktopdateringer og support.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
da_DK: Dine Cloudflare-oplysninger er ugyldige.

en: Your Cloudflare credentials are valid.
da_DK: Dine Cloudflare-oplysninger er gyldige.

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
da_DK: Din Divi-skabelon er blevet opdateret. Ryd Brugt CSS, hvis layoutet, designet eller CSS-stil er blevet ændret.

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
da_DK: Dit RocketCDN-abonnement er i øjeblikket aktivt.

en: Your WP Rocket license is expired!
da_DK: Din WP Rocket-licens er udløbet!

en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
da_DK: Din installation synes at mangle Kinsta-kernefiler, der administrerer Cache-rydning, hvilket vil forhindre din Kinsta-installation og WP Rocket i at fungere korrekt. Kontakt Kinsta-support via din %1$sMyKinsta%2$s-konto for at løse dette problem.

en: Your license is not valid.
da_DK: Din licens er ikke gyldig.

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
da_DK: Din hjemmeside er hostet hos %s. Vi har aktiveret automatisk rensning af Varnish for kompatibilitet.

en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
da_DK: Din hjemmeside bruger nu mobilspecifik kritisk CSS-sti. %1$sMere info%2$s

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
da_DK: Din hjemmeside bruger det officielle Cloudflare-plugin. Vi har aktiveret Cloudflare-autopurge til kompatibilitet. Hvis du har aktiveret APO, er det også kompatibelt.

en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
da_DK: Din hjemmeside kunne være meget hurtigere, hvis den kunne drage fordel af vores %1$snye funktioner og forbedringer%2$s. 🚀

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
da_DK: Din hjemmeside bruger i øjeblikket den samme kritiske CSS-sti til både desktop og mobil.

en: Your website should be loading faster now!
da_DK: Din hjemmeside bør blive indlæst hurtigere nu!

en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
da_DK: og eksportér WP Rocket-indstillinger%1$s (anbefales, da de aktuelle indstillinger vil blive slettet)%2$s

[ctx: button text]
en: Download settings
da_DK: Download-indstillinger

en: contact support
da_DK: kontakt supporten

en: days
da_DK: dage

en: hours
da_DK: timer

en: minutes
da_DK: minutter

en: monthly
da_DK: månedligt

[ctx: noun]
en: Preload
da_DK: Forudindlæs

en: or
da_DK: eller

[ctx: plugin name]
en: Easy Digital Downloads
da_DK: Nemme digitale downloads

en: reserved for
da_DK: reserveret til

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
da_DK: Bemærk:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
da_DK: Tip til ydeevne:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
da_DK: Tredjepartsfunktion registreret:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: seconds
da_DK: sekunder

en: weekly
da_DK: ugentligt

en: with
da_DK: med
